Udstillingsresultater

Dobermann En Race til sport, avl og familien - intelligent og udfordrende

Udstillingsresultater

Dansk Dobermann Klub Grandprix- og Certifikatudstilling

i DDK Gr. Odense d. 17.09.2017

Dommer: Birgit Seloy, DK

Hvalpeklasse han:

SL1-BEDSTE HVALP Los Hushers Don Donar (Paquito Diperlanera - Brown Chief Amaya)

Hvalpeklasse tæve:

SL1 Olenka Bohemia Gotika (Thor del Nasi - Cherrie Halit Pasa)

L Proud Danish I'm Double Trouble (Tahi-Réme Jedi - Miss Bounty von Masterhof)

Juniorklasse han:

EX1-CK-BEDSTE HAN4-DDKJUNIORCERT Irinland Balthasar (Queenstone Betelges - Pride Of Russia Kalina)

EX2 Dobergaarden Forever AJ Jabba (Bentley Z Padoku - Nyx Altobello)

EX3 Royal Danish Endless Emotion (Tahi-Réme Jedi - Qui Terret Addiction)

EJ MØDT Qui Terret Empire Strikes (Bentley z Padoku - Imidz Lady Eleanor)

Åben klasse han:

EX1-CK-BEDSTE HAN2 Jesse James V Noble Line (Purgaj's Porshe Di Altobello - Beckers Mystique V Nobel Line)

EX2 Los Hushers Chanti (Famous Fidel Di Perlanera - Brown Chief Amaya)

EX3 Be-Barong Elliott (Kalle vom Ferrenberg - Alteana Sheridano Le Fano)

Brugshundeklasse han:

EX1-CK-BEDSTE HAN1-BIM Brown Chief Barthez (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

Championklasse han:

EX1-CK-BEDSTE HAN3-DDKCHAMPCERT Brown Chief Bakki (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

Veteranklasse han:

EX1 Torontos Zargo (Falk vom Märkischen Land - Torontos Ria)

Juniorklasse tæve:

EX1-CK-DDKJUNCERT Ibiza von der Leibgarde (Macho vom Hellerwald - Dana von der Leibgarde)

Åben klasse tæve:

EX1-CK-BEDSTE TÆVE2 Torontos Jakita (Gangster-Dandias De La Villavaliano - Torontos Bella)

EX2-CK Brown Chief Cora (Pride of Russia Urano - Brown Chief Ayden)

EX3 Torontos Jolie (Gangster-Dandias De La Villavaliano - Torontos Bella)

EX4 Brown Chief Coi (Pride of Russia Urano - Brown Chief Ayden)

VG Torontos Gea (Torontos Zargo - Torontos Akita)

Brugshundeklasse tæve:

EX1-CK-BEDSTE TÆVE1-DDK-BIR Imidz Lady Eleanor (Oksamit De Grande Vinko - Imidz Bella Ballada Dalores)

EX2 Brown Chief Bakiya (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

Championklasse tæve:

EX1-CK-BEDSTE TÆVE3-DDKCHAMPCERT L'aura Diperlanera (Sant Kreal Zeus - Fruthy Free di Perlanera)

EX2-CK-BEDSTE TÆVE4 Brown Chief Ayden (Teraline Midgard - Arwen)

EX3-CK Qui Terret Black Mamba V Noble Line (Aragorn V Nobel Line - For Kai Von Wolf Stamm)

Dansk Dobermann Klub Grandprix- og Certifikatudstilling

i DDK Gr. Nordjylland d. 13.08.2017

Dommer: Allan Berling Christensen, DK

Hvalpeklasse han:

SL1-BEDSTE HVALP Los Hushers Don Donar (Paquito Diperlanera - Brown Chief Amaya)

Hvalpeklasse tæve:

SL1 Los Hushers Deeqa (Paquito Diperlanera - Brown Chief Amaya)

SL2 Olenka Bohemia Gotika (Thor del Nasi - Cherrie Halit Pasa)

Juniorklasse han:

EX1-CK-BEDSTE HAN4 Irinland Balthasar (Queenstone Betelges - Pride Of Russia Kalina)

Åben klasse han:

EX1-CK-BEDSTE HAN1-BIM Los Hushers Chanti (Famous Fidel Di Perlanera - Brown Chief Amaya)

Brugshundeklasse han:

EX1 Brown Chief Barthez (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

Championklasse han:

EX1-CK-CERT-BEDSTE HAN2 Blazing Expressions Bukefalos (Mezzrow ́s Pushkin - Baronessa Rhea)

EX2-CK-BEDSTE HAN3 Brown Chief Bakki (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

Juniorklasse tæve:

EX1-CK Ibiza von der Leibgarde (Macho vom Hellerwald - Dana von der Leibgarde)

Åben klasse tæve:

EX1-CK-BEDSTE TÆVE1-BIR Brown Chief Coi (Pride of Russia Urano - Brown Chief Ayden)

EX2-CK-BEDSTE TÆVE3 Brown Chief Cora (Pride of Russia Urano - Brown Chief Ayden)

EX3-CK Torontos Jolie (Gangster-Dandias De La Villavaliano - Torontos Bella)

EX4-CK Ava Amelie (Ulisse del Tibur - Blumoon di Casa Fox)

EX Torontos Jakita (Gangster-Dandias De La Villavaliano - Torontos Bella)

VG Torontos Karla (Pride Of Russia Altay - Torontos Cerina)

Brugshundeklasse tæve:

EX1-CK-CERT Brown Chief Bakiya (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

Championklasse tæve:

EX1-CK-BEDSTE TÆVE2 L'aura Diperlanera (Sant Kreal Zeus - Fruthy Free di Perlanera)

EX2-CK-BEDSTE TÆVE4 Brown Chief Ayden (Teraline Midgard - Arwen)

 

Avlsklasse:

Ærespræmie, Brown Chief Ayden

Opdrætsklasse:

Ærespræmie, Brown Chief

Dansk Dobermann Klub Vinder-, Grandprix- og Certifikatudstilling i DDK Gr. Nordsjælland d. 25.06.2017

Dommer: Mario Mayerhofer, AU

Babyklasse han:

SL1 Los Hushers Don Donar (Paquito Diperlanera - Brown Chief Amaya)

SL2 Proud Danish I'm Return of the Jedi (Tahi-Réme Jedi - Miss Bounty von Masterhof)

Babyklasse tæve:

SL1-BEDSTE BABY Los Hushers Deeqa (Paquito Diperlanera - Brown Chief Amaya)

SL2 Olenka Bohemia Gotika (Thor del Nasi - Cherrie Halit Pasa)

SL3 Proud Danish I'm in Love (Tahi-Réme Jedi - Miss Bounty von Masterhof)

EJ MØDT Original Bohemia Gotika (Thor del Nasi - Cherrie Halit Pasa)

Hvalpeklasse tæve:

SL1-BEDSTE HVALP Swedish Pride Azelia (Guntur von Dockermann - Princess Von Nemesis)

SL2 Swedish Pride Arielle D'Amour (Guntur von Dockermann - Princess Von Nemesis)

Juniorklasse han:

EX1-CK-DDKJUNIORVINDER2017 Nesthor Bohemia Gotika (Thor del Nasi - Cherrie Halit Pasa)

EX2-CK Dobergaarden Forever AJ Jabba (Bentley Z Padoku - Nyx Altobello)

Åben klasse han:

EX1-CK Grumium Faraday (Oksamit De Grande Vinko - Tierra's Viva La Vida)

EX2-CK Proud Danish Gone In 60 Sec. (Guntur von Dockermann - Proud Danish Dream of Mine)

EX3-CK Dobermundes El Emblazon (Ulisse Delle Querce Nere - Bentli Iz Doma Domeni)

EX4-CK Los Hushers Chanti (Famous Fidel Di Perlanera - Brown Chief Amaya)

Brugshundeklasse han:

EX1-CK-BIK1-CERT-BIR-DDKVINDER2017 Thor del Nasi (Jork del Nasi - Otrada for del Nasi de Grande Vinko)

EX2-CK-BIK2 Brown Chief Barthez (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

EX3-CK-BIK4-RES.CERT Los Hushers César (Famous Fidel Di Perlanera - Brown Chief Amaya)

Championklasse han:

EX1-CK-BIK3 Brown Chief Bakki (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

EJ MØDT Guntur von Dockermann (Ale Alamos del Citone - Dush Squash V Dockermann)

Juniorklasse tæve:

EX1-CK-DDKJUNIORVINDER2017 Royal Danish Enchanting Star (Tahi-Réme Jedi - Qui Terret Addiction)

EJ MØDT Nicole Nabrysko D'ikòskylo (Thor del Nasi - Ingrid Infinity D'ikòskylo)

Åben klasse tæve:

EX1-CK-BIK2 Brown Chief Cora (Pride of Russia Urano - Brown Chief Ayden)

EX2-CK-BIK4 Brown Chief Coi (Pride of Russia Urano - Brown Chief Ayden)

EX3-CK Pride Of Russia Tamerlana (Pride Of Russia Sidor - Pride Of Russia Kalina)

EJ MØDT Get To The Point Fenizia Fastrada (Auronaquila Vom Residenzschloss - Get To The Point Berenice)

Brugshundeklasse tæve:

EX1-CK-BIK1-CERT-BIM-DDKVINDER2017 L'aura Diperlanera (Sant Kreal Zeus - Fruthy Free di Perlanera)

EX2-CK-BIK3-RES.CERT Brown Chief Bakiya (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

EX3-CK Los Hushers Chica (Famous Fidel Di Perlanera - Brown Chief Amaya)

EX Torontos Fay (Leo vom Märkischen Land - Torontos Cerina)

Championklasse tæve:

EX Proud Danish Flying Indian Girl (Oscar Z Padoku - Master Mia von Masterhof)

Dansk Dobermann Klub Grandprix- og Certifikatudstilling i DDK Gr. Horsens, d. 28/05-2017

Dommer: Norbert Daube, DE

Babyklasse han:

SL1-BEDSTE BABY Los Hushers Don Donar (Paquito Diperlanera - Brown Chief Amaya)

Babyklasse tæve:

SL1 Proud Danish I'm in Love (Tahi-Réme Jedi - Miss Bounty von Masterhof)

SL2 Proud Danish I'm Double Trouble (Tahi-Réme Jedi - Miss Bounty von Masterhof)

Juniorklasse han:

VG Irinland Balthasar (Queenstone Betelges - Pride Of Russia Kalina)

Åben klasse han:

EX1-CK-BIK1-BIR Los Hushers Chanti (Famous Fidel Di Perlanera - Brown Chief Amaya)

Brugshundeklasse han:

EX1-CK-BIK3-CERT Brown Chief Barthez (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

Championklasse han:

EX1-CK-BIK2 Brown Chief Bakki (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

Veteranklasse han:

EX1-CK-BIK4 Torontos Zargo (Falk vom Märkischen Land - Torontos Ria)

Juniorklasse tæve:

VG Ibiza von der Leibgarde (Macho vom Hellerwald - Dana von der Leibgarde)

Åben klasse tæve:

EX1-CK-BIK1-BIM Brown Chief Cora (Pride of Russia Urano - Brown Chief Ayden)

EX2-CK-BIK3-RES.CERT Los Hushers Chica (Famous Fidel Di Perlanera - Brown Chief Amaya)

EX3-CK-BIK4 Brown Chief Coi (Pride of Russia Urano - Brown Chief Ayden)

EX4 Torontos Jolie (Gangster-Dandias De La Villavaliano - Torontos Bella)

EX5 Torontos Jakita (Gangster-Dandias De La Villavaliano - Torontos Bella)

Brugshundeklasse tæve:

EX1-CK-BIK2-CERT Brown Chief Bakiya (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

EX2-CK L'aura Diperlanera (Sant Kreal Zeus - Fruthy Free di Perlanera)

Championklasse tæve:

EX1-CK Proud Danish Flying Indian Girl (Oscar Z Padoku - Master Mia von Masterhof)

Veteranklasse tæve:

EX1 Torontos Bella (Chester von der Töpferstadt - Torontos Ria)

Dansk Dobermann Klub Grandprix-, Certifikat- og jubilæumsudstilling i DDK Gr. Odense d. 09.10.2016

Dommer: Allan Berling Christensen, DK

Juniorklasse han:

EX1-CK-BIK2 Esbelto's Carabinieri (Pride Of Russia Taras - Quorro Di Altobello)

Åben klasse han:

EX1-CK-BIK1-BIM Los Hushers Chanti (Famous Fidel Di Perlanera - Brown Chief Amaya)

EX2-CK Brown Chief Barthez (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

EX3 Torontos Idor (Gangster-Dandias De La Villavaliano - Torontos Cerina)

EX4 Torontos Jagger (Gangster-Dandias De La Villavaliano - Torontos Bella)

EX Torontos Joe (Gangster-Dandias De La Villavaliano - Torontos Bella)

Brugshundeklasse han:

EX1-CK-BIK4-CERT Brown Chief Bakki (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

Veteranklasse han:

EX1-CK-BIK3 Torontos Zargo (Falk vom Märkischen Land - Torontos Ria)

Juniorklasse tæve:

EX1-CK-BIK3 Brown Chief Coi (Pride of Russia Urano - Brown Chief Ayden)

EX2-CK Brown Chief Cora (Pride of Russia Urano - Brown Chief Ayden)

EX3 Torontos Kikki (Pride Of Russia Altay - Torontos Cerina)

VG4 Torontos Karla (Pride Of Russia Altay - Torontos Cerina)

VG Torontos Kira (Pride Of Russia Altay - Torontos Cerina)

Åben klasse tæve:

EX1-CK-BIK1-BIR L'aura Diperlanera (Sant Kreal Zeus - Fruthy Free di Perlanera)

EX2-CK Akitta (Chester von der Töpferstadt - Karmelhofs Quincey del Rio Tigris)

EX3-CK Brown Chief Bakiya (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

EX4-CK Torontos Jolie (Gangster-Dandias De La Villavaliano - Torontos Bella)

EX Torontos Jakita (Gangster-Dandias De La Villavaliano - Torontos Bella)

EX Torontos Gea (Torontos Zargo - Torontos Akita)

EX Asja (E`hiram Elite House - Come As You Are Zelda)

EJ MØDT Dobergaarden Forever Rare Ruby (Pride Of Russia Saphron - Dobergaarden Forever Caya Carisma)

Brugshundeklasse tæve:

EX1-CK-BIK4-CERT Destiny's Phoenix Invisible Touch (Oksamit De Grande Vinko - Destiny's Phoenix High Voltage)

EX2-CK-RES.CERT Dobermundes Nodame Cantabile (Oz Di Casa Giardino - Dobermundes Amore Mia Koppodoro)

Championklasse tæve:

EX1-CK-BIK2 Los Hushers Ceri (Famous Fidel Di Perlanera - Brown Chief Amaya)

Dansk Dobermann Klub Grand Prix-,Certifikat- og Vinderudstiling

i DDK Gr. Horsens d. 04.09.2016

Dommer: Merete Dalgaard, DK

Juniorklasse han:

EX1-CK-BIK2-KLUBJUNIORCERT-DDKJV2016 Esbelto`s Carabinieri (Pride Of Russia Taras - Quorro Di Altobello)

EX2-CK Torontos Joe (Gangster-Dandias De La Villavaliano - Torontos Bella)

VG Torontos Jagger (Gangster-Dandias De La Villavaliano - Torontos Bella)

Åben klasse han:

EX1-CK-BIK3 Los Hushers Chanti (Famous Fidel Di Perlanera - Brown Chief Amaya)

EX2-CK Brown Chief Barthez (Franco Vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

EX3 Dobergaarden Forever Supreme Rocky (Pride Of Russia Sidor Dobergaarden Forever Cika)

Brugshundeklasse han:

EX1-CK-BIK1-CERT-BIM-DDKV2016 Brown Chief Bakki (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

Veteranklasse han:

EX1-CK-BIK4-KLUBVETERANCERT Torontos Zargo (Falk vom Märkischen Land - Torontos Ria)

Juniorklasse tæve:

EX1-CK-KLUBJUNIORCERT-DDKJV2016 Brown Chief Cora (Pride of Russia Urano - Brown Chief Ayden)

EX2-CK Torontos Jolie (Gangster-Dandias De La Villavaliano - Torontos Bella)

EX3 Torontos Jakita (Gangster-Dandias De La Villavaliano - Torontos Bella)

EX4 Torontos Kira (Pride Of Russia Altay - Torontos Cerina)

VG Brown Chief Coi (Pride of Russia Urano - Brown Chief Ayden)

VG Torontos Kikki (Pride Of Russia Altay - Torontos Cerina)

Åben klasse tæve:

EX1-CK-BIK2 L'aura Diperlanera (Sant Kreal Zeus - Fruthy Free di Perlanera)

EX2-CK-BIK4 Esbelto's Blue Blood (Kriegerhof Antheus - Quorro Di Altobello)

EX3-CK Brown Chief Bakiya (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

EJ MØDT Los Hushers Chica (Famous Fidel Di Perlanera - Brown Chief Amaya)

Championklasse tæve:

EX1-CK-BIK1-CERT-BIR-DDKV2016 J'adore Gucci V. Nobel Line (Purgaj's Porshe Di Altobello - Beckers Mystique V Nobel Line)

EX2-CK-BIK3 Los Hushers Ceri (Famous Fidel Di Perlanera - Brown Chief Amaya)

 

Dansk Dobermann Klub Grand Prix og Certifikatudstilling

i DDK Gr. Gribskov d. 29.05.2016

Dommer: Armin Hoppe, DE

Hvalpe klasse Tæve:

02 Torontos Kira DK18277/2015,

gebiss vollstandig, kraftig mittelgross, quadratisch, kurzes dictes haar, farb intensive, korrekter kopf mit gestrckten fang, dunkles diefligendes augen, lraftig obe und un ter kiefe, russ in der vorderlaufe, sehr gute vorne und hinterhandwinklungen gute brusttiefe und breite, glat an die lefsen, kraftige knocken

SL1-BEDSTE HVALP

 

01 Torontos Kikki DK18278/2015

gebiss volstandig,kraftigkratige knocken quadratiche, sehr gutes dictes haar. farben intensive, kraftiger kopf, tief liegenden offendes augen farbe mittel, lebsen nicht anliegern kraftig ober und unterkiefer, sehr gute vor und hinterhand winklungen, sehr gute gute brusttiefe und breite, korrecter stand, pfoten geslosen kraftige knocken ausgeglichendes gangwerk

SL2

 

Juniorklasse – Hanhund:

03 Brown Chief Caka DK14665/2015

gebis volstanding hoden in ordnung, gross und kraftig, quadrtisch, korrecter Kopf, parallel kopflinien, tiefe liegendes dunkle augen, kraftig ober und unterkiefer, lefsen nicht anliegen haar dict, farbe intensiv. sehr gute brustiefe und vorbrust, gute brustbreite, kleine dunkle brust spieget, gute vorhandwinklungen sehr gute hinterhand winklungen korrekter stand, kraftiger knocken pfoten geschlossen, raumgreifende Gangwerk

VG1

04 Torontos Jagger DK04509/2015

EJ MØDT

 

Åben Klasse – Hanhund:

06 Los Hushers Chanti DK14020/2014

gebiss vollstndig unten rechts ud links mehr molaren fehlen, gross kraftig, quadratisch,sehr gute ribbenvolbung haar kurz dict umd farbe intensive, korrektegangwerk eilweise harmonischr kopf, gutes mittleres augen, kragtig ober und unterkiefer, glat anliegenden lefsen, sehr gute brusttiefe, breit. gute vorhand und hinterhand winklungen, korrekter stand, geschlossenden pfoten kraftigen knocken brustspiel klein und dunkel

EX1-CK-BIK2

 

09 Torontos Idor DK15063/2014

gebiss vollstandig, hoden in ordnung, mittelgross und kraftig, quadratisch, korrekt rucken korrekter kruppen, kratiger kopf, korrektes mitteles auge, parallelle kopflinien, kraftiger ober und unterkiefer, hals richtige lange, so viel kehlhaut, sehr gute bruttiefe und brhystbreite, gute vorhand und sehr gute hinterhand winklungen, korekte brustspiel, stand korrekt, pfoten geschlossen, kratige knocken, rau,greifendes gangwerk, guter shub in der hintehand

EX2-CK-BIK3

 

07 Brown Chief Bakki DK07072/2014

gebiss vollstandig, unten rechts p1 dobbelt, hoden in ordnung, mitelgross kraftig quadratisch, kurzes dictes haae, flearb intensive, kleine brustspiegel, etwas verrusst, korrekt kopf, gutes mitteres auge, sternlien fast paralell lefsen nicht anleigen, sehr gute vorne und hinterhandwinklungen, serh gute brusttiefe und vor brust, gute breite, korrekter stand, pfoten kurz und geschlossen, kraftige knocken, raumgreifendes eleganter gangwerk.

EX3-CK

 

9000 Los Hushers César DK14015/2014

gebiss vollstandig, hoden in ordnung, gross und kraftig, quadratisch, sehr gute hals und ruckenlinie, kurzer fester rucken, korrekte kruppe, kraftiger kopf, sehr schoner gestreckgter fang, kraftig ober und unterkiefe, rucken gerade, korrektes dunkle augen, lefsen nliegend wenig pigmentiert hals ridhtige lane, zu viel kehlhaut, sehr gute brusttiefe unnd vorbryst, gute breite, seht gute winklungen, korrekter stand, kraftiger knocken, pfoten kuz und geschlossen,ausgeglichendes dunamiches gangwerk

EX4-CK

 

10 Torontos Gilbert DK07808/2013

gebiss vollstandig, hoden in ordung, gross und kraftig, quadrtisch, haar kurz und farb intensive, korrekter kopf mit gestreckter fang, korrekte mitteleres augen, kraftiger ober undunterkiefer, glat anligenden lefsen,

fester rucken vorzuglieh brust brusttiefe und breite, wehr gute vorhand winklungen gufte hinterhandwinklung, korrekter stand, kraftiger kbocken, pfoten etwas lang, kruppe lcieht abfallen, gangwerk ausgeglichen

EX

 

05 Brown Chief Barthez DK07074/2014

gebiss vollstanding hoden in ordnung, mittelkraftig mittelgross, quadratisch, sehr schone hals ung ruckenline, korrekte kruppe, kraftiger kopf, kraftig ober und un terkiefer, tief liegendes dunkle augen, lefsen nicht anliegern, sehr gute brusttiefe und vorbrust, gute brustbreite, kleine dunkle vor spiegel,

korrekt baulinie, kraftigen knocken korreckter im stand, gangwerk teilwise unharmonish

VG

 

08 Los Hushers Carzan DK14018/2014

EJ MØDT

 

Champion klasse – Hanhund:

11 NOCH Jesse James V Noble Line NO 53700/12

gebiss vollstandig, hoden in ordnung, gross und kratig, fast quadratisch, schone hals und ruckenlinie, korrekte kruppe, kraftigr kopf, mit kraftigen ober und unterkiefer, korrekte dunkles augen, lefsen gut pigmentiert, nicht ganz anligend, vorzugliche brusttiege vorbrust und breite, sehr gute vorhand und hinterhand winklungen etwas kehlhaut, korrekte mittelee brustspiegel korrekter stand pfoten kurz und geschlossen kratige knocken raumgreifende gangwek guter shub in der hinterhand

EX1-CK-BIK4

 

Veteranklasse Hanhund:

12 DKCH INTCH Torontos Zargo DK03235/2008

gebiss vollstandig fehlt p4 oben und unten, mitelgross, eleganter type,

quadratisch, fester rucken korrekte kruppe, korrekter kopf mit gutem dunklem

augen, kraftiger ober und unterkiefer, lefsen galt anliegend, sehr gute

brusttiefe und vorbrust, und breite, sehr gute ribbenvolbung, korrekter stand,

kraftier knocken pfoten kurz und geschlossen, gangwerkt sehr temperamentvoll

EX1-CK-BIK1-KLUBVETERANCERT-BIM

 

Juniorklasse Tæve:

16 Brown Chief Cora DK14667/2015

gebiss vollstandig, mitelgross kraftig quadratisch, sehr gutes dictes haar, ehr guter kopf, kraftige ober und unterkiefer, tiefligend mitteleres augen, gut pigmentierte lefsen, sehr gute brusttiege vorbrust und brustbreite, gute ribbenwolbung, gute vorhand und hinterhand winklungen, korrekter stand, pfoten kurz und geschlossen, ausgeglcihendes gangwerk hinten eng

EX1-CK-BIK3

 

13 Torontos Jakita DK04503/2015

gebiss vollstandig, gross elegant korrekter kopf, quadratisch, haar kuz dict eleganter type, sehr schoner hals - ruckenlinie, korrekt dunkles auge, kraftig ober und unterkiefer, glat anliegend lefsen, gute brusttiege, vorbrust und breitekorrektel, gute baulinie, , korrekter stand, kraftige knocken geschlossene pfoten, gute for, hinterhanwinklungen, ausgeglcihens ganwerk

EX2–CK–BIK4

14 Pride Of Russia Tamerlana Se 30386/2015

gebiss vollstandig, mittelgross kraftig fast quadratisch, korrekte rucken und kruppe, guten ribbenvolbungen, korrekter kopf mit krafiger ober und unterkiefer, tiefligende mittelere augen, sehr gute brusttiege und vorbrust, gute breite, sehr gute vorne und hinterhand winklungen korrekter stand, vpfoten kurz und geschlossen, sehr gutes dictes haar und dunkelsbraun, raumgreifendes gangwerk

EX3-CK

 

17 Torontos Jolie DK04504/2015

gebiss vollstandig, unten links ein m mehr, gross mittelkratig elegante type, quadratisch,sehr schone hals ruckenlinie,korrekte kruppe, korrekte kopf fang etwas kurz, korrektes mitteres auge, haar kurz und dict, russ spiegel richtige grosse, gutte brusttiefe und breite, gute vorhand und hinterhand winklungen korrekgter stand, pfoten kurz und geschlossen, ausgeglilchen gangwerk

EX4-CK

 

15 Brown Chief Coi DK14666/2015

gebiss vollstandig, mittelgross, kraftig, quadratisch, rucken leicht gewolbt, korrekte kruppe, korrekter kopf, tiefligend rundes augen, korrekte lefsen, serh gute brusttiefe und vorbrust, gute breite, gute vorhand und hinterhand winklungen, hinter mittelfuss leicht aus gestelt, kraftige knocen , gangwerk ausgeglichend

EX-CK

 

Åben klasse Tæve:

18 L'aura Diperlanera DK05285/2014

gebiss vollstandig,mittelgrosss kraftig quadratisch, sehr gute ribbenwolbung, korrekter kopf, kraftiger ober und unterkiefe, korrekte mittelers augen, fester rucken korrekte kruppe,sehr gute brusttiefe gute vorbust und sehr gute breite, gute forhand und hinterhand winklungen, haar kurz dict korrekte dunkjle brustspiel, mkorrekter stand, kraftiger knocken pfoten kurz und geschlosen, raumgreifendes gangwerk, guter shub in der hinterhand

EX1-CK-BIK1-BIR

 

19 Los Hushers Chica DK14021/2014

gebiss vollstandig, gross kratig, quadratisch, fester rucken korrekte kruppe, korekte kopf mit gestreckter fang, parallele kopflinien, kraftige ober und unterkiefer, hals richtige lange, korreltes mittleres auge, vorzugleiceh brustiefe ,vorbrust und breite, sehr gute winklungen, korrekte stand geschlossene pfoten, krafige knocken gangwerk augeglichend

EX2-CK-BIK2

 

20 Brown Chief Bakiya DK07076/2014

gebiss vollstandig, gross mittelkraftig, quadratisch, feste rucken korekt kruppe, korrekt kopf, fast parallele kopflinien, korrektes mitteleres auge, kraftige ober und unterkiefer, lefsen anliegend, serhr gute brusttiefe vor brust und breite, sehr gute vorhand und hinterhand winklungen haar kurz und

dict russspiegel nock sichtbar, russ auf dem pfoten, korrekter stand, pfoten

kurz und geschlossen, excellent gangwerk

EX3

 

22 Torontos Fay DK00300/2013

GEBISS VOLLSTANDIG, mittelgross kraftig, gueribbenwolbung, quadratisch, kurzer hals, feste ucken, korrekte kruppe, korrekte kopf, korrektes mitteleres auge, kaftiger ober undunterkiefer, lefsen nichts anliegend, sehr gute vorbrust tiefe und breite, korrekte mittelere brustpiel, sehr gut vorhand und hinterhand winklungen korrekter stand,kraftiger knocken pfpoten kurz und geschlossen, gangwerk ausgeglichen

EX4

21 Torontos Gea DK07812/2013

m2 links fehlt, mittelgross kraftig, quadratisch, korekter rucken und kruppe, korrekter kopf, tiefligend mittleres augen fast parallel kopflinien, sehr gute ribbenwolbung, sehr gute brusttiege und vorbrust, und breite, gute vorhand und hinterhand winklungen korrekter stand kraftige knocken pfoten und geschlossen gangwerk ausgeglichen, zAHNFEHL

DISK

 

Dansk Dobermann Klub Grand Prix og Certifikatudstilling

i Aars d. 11.10.2015

Dommer: Gunnar Nymann, DK

 

Babyklasse han:

SL1 – BEDSTE BABY Dobergaarden Forever Vice Daddy (Alea By The Sea - Grusholm Nova)

Babyklasse tæve:

SL1 Dobergaarden Forever Varushka (Alea By The Sea - Grusholm Nova)

Hvalpeklasse han:

SL1 Qui Terret Devilish Dictator (Tahi-Reme Max - Qui Terret Attraction)

SL2 Torontos Jackie (Gangster-Dandias De La Villavaliano - Torontos Bella)

EJ MØDT Torontos Jagger (Gangster-Dandias De La Villavaliano - Torontos Bella)

Hvalpeklasse tæve:

SL1 – BEDSTE HVALP Dobergaarden Forever Una (Pride Of Russia Taymir - Dobergaarden Forever Grand Paris)

SL2 Dobergaarden Forever Tara (Artur vom Markischen Leo - Malena Di Altobello)

Juniorklasse han:

EX1 – CK – BEDSTE HAN2 Brown Chief Bakki (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

EX2 – CK – BEDSTE HAN4 Los Hushers Carzan (Famous Fidel Di Perlanera - Brown Chief Amaya)

EX Dobergaarden Forever Supreme Rocky (Pride Of Russia Sidor - Dobergaarden Forever Cika)

G Los Hushers Chanti (Famous Fidel Di Perlanera - Brown Chief Amaya)

Åben klasse han:

EX1 – CK – BEDSTE HAN3 Dobermundes El Emblazon (Ulisse Delle Querce Nere - Bentli Iz Doma Domeni)

EX2 – CK Brown Chief Barthez (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

EX3 – CK Dobergaarden Forever Lord Maximo (Maxim di Altobello - Dobergaarden Forever Aicha)

EJ MØDT Dobergaarden Forever Poseidon (Toscano Del Diamante Nero - Dobergaarden Forever Aicha)

Brugshundeklasse han:

EX1 – CK – BEDSTE HAN1 – BIM Dobergaarden Forever Louis (Maxim di Altobello - Dobergaarden Forever Aicha)

Championklasse han:

EX1 – CK Jesse James V Noble Line (Purgaj's Porshe Di Altobello - Beckers Mystique V Nobel Line)

EX Torontos Zargo (Falk vom Märkischen Land - Torontos Ria)

Juniorklasse tæve:

EX1 – CK – BEDSTE TÆVE2 Los Hushers Ceri (Famous Fidel Di Perlanera - Brown Chief Amaya)

EX2 – CK – BEDSTE TÆVE3 Brown Chief Bakiya (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

EX3 Los Hushers Chica (Famous Fidel Di Perlanera - Brown Chief Amaya)

VG4 Dobergaarden Forever Scarlett (Pride Of Russia Sidor - Dobergaarden Forever Cika)

VG Hope Betelges (Obi-Wan Kenobi de Grande Vinko - Xenia Ginga House)

CBJ Dobergaarden Forever Shining Sissi (Pride Of Russia Sidor - Dobergaarden Forever Cika)

Åben klasse tæve:

EX1 – CK – BEDSTE TÆVE1 – BIR L'aura Diperlanera (Sant Kreal Zeus - Fruthy Free di Perlanera)

EX2 Dobergaarden Forever Payton (Toscano Del Diamante Nero - Dobergaarden Forever Aicha)

VG Dobermundes Etoile Esther (Ulisse Delle Querce Nere - Bentli Iz Doma Domeni)

Brugshundeklasse tæve:

EX1 – CK – CERT Dobergaarden Forever Quicha (Dobergaarden Forever Athos - Grusholm Nova)

Championklasse tæve:

EX1 – CK – BEDSTE TÆVE4 Qui Terret Black Mamba V Noble Line (Aragorn V Nobel Line - For Kai Von Wolf Stamm)

EJ MØDT Qui Terret Attraction (Oksamit De Grande Vinko - For Kai Von Wolf Stamm)

Veteranklasse tæve:

EX1 – CK – BEDSTE VETERAN - KLUBVETERANCERTIFIKAT Karmelhofs Quincey del Rio Tigris (Livonijas Baron Heart of Hamlet - Tahi-Réme Beverly)

 

Dansk Dobermann Klub Grand Prix og Certifikatudstilling

i DDK Gr. Nordjylland d. 10.10.2015

Dommer: Merete Dalgaard, DK

 

Babyklasse han:

SL1 Dobergaarden Forever Vice Daddy (Alea By The Sea - Grusholm Nova)

Babyklasse tæve:

SL1 – Bedste baby Dobergaarden Forever Varushka (Alea By The Sea - Grusholm Nova)

Hvalpeklasse han:

SL1 – Bedste hvalp Qui Terret Devilish Dictator (Tahi-Reme Max - Qui Terret Attraction)

SL2 Torontos Joe (Gangster-Dandias De La Villavaliano - Torontos Bella)

EJ MØDT Torontos Jagger (Gangster-Dandias De La Villavaliano - Torontos Bella)

Hvalpeklasse tæve:

SL1 Dobergaarden Forever Una (Pride Of Russia Taymir - Dobergaarden Forever Grand Paris)

SL2 Dobergaarden Forever Tara (Artur vom Markischen Leo - Malena Di Altobello)

Juniorklasse han:

EX1 – CK – Bedste han2 Los Hushers Carzan (Famous Fidel Di Perlanera - Brown Chief Amaya)

EX2 – CK Brown Chief Bakki (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

EX3 – CK Los Hushers Chanti (Famous Fidel Di Perlanera - Brown Chief Amaya)

EX4 – CK Dobergaarden Forever Supreme Rocky (Pride Of Russia Sidor - Dobergaarden Forever Cika)

Åben klasse han:

EX1 – CK – Bedste han4 Brown Chief Barthez (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

EX2 – CK Dobergaarden Forever Lord Maximo (Maxim di Altobello - Dobergaarden Forever Aicha)

EX3 – CK Dobermundes El Emblazon (Ulisse Delle Querce Nere - Bentli Iz Doma Domeni)

EX4 – CK Dobergaarden Forever Poseidon (Toscano Del Diamante Nero - Dobergaarden Forever Aicha)

Brugshundeklasse han:

EX1 – CK – Bedste han1 – CERT – BIM Dobergaarden Forever Louis (Maxim di Altobello - Dobergaarden Forever Aicha)

Championklasse han:

EX1 – CK – Bedste han3 Torontos Zargo (Falk vom Märkischen Land - Torontos Ria)

EX2 – CK Jesse James V Noble Line (Purgaj's Porshe Di Altobello - Beckers Mystique V Nobel Line)

Juniorklasse tæve:

EX1 – CK – Bedste tæve2 Los Hushers Ceri (Famous Fidel Di Perlanera - Brown Chief Amaya)

EX2 – CK Dobergaarden Forever Scarlett (Pride Of Russia Sidor - Dobergaarden Forever Cika)

EX3 – CK Brown Chief Bakiya (Franco vom Harten Kern - Brown Chief Ayden)

EX4 – CK Los Hushers Chica (Famous Fidel Di Perlanera - Brown Chief Amaya)

EX Hope Betelges (Obi-Wan Kenobi de Grande Vinko - Xenia Ginga House)

EX Dobergaarden Forever Shining Sissi (Pride Of Russia Sidor - Dobergaarden Forever Cika)

Åben klasse tæve:

EX1 – CK – Bedste tæve1 – BIR L'aura Diperlanera (Sant Kreal Zeus - Fruthy Free di Perlanera)

EX2 – CK Dobergaarden Forever Payton (Toscano Del Diamante Nero - Dobergaarden Forever Aicha)

EX3 – CK Dobermundes Etoile Esther (Ulisse Delle Querce Nere - Bentli Iz Doma Domeni)

VG Dobermundes Di lady di (Ulisse Delle Querce Nere - Bentli Iz Doma Domeni)

Brugshundeklasse tæve:

EX1 – CK – Bedste tæve3 – CERT Dobergaarden Forever Quicha (Dobergaarden Forever Athos - Grusholm Nova)

Championklasse tæve:

EX2 – CK Qui Terret Black Mamba V Noble Line (Aragorn V Nobel Line - For Kai Von Wolf Stamm)

EX1 – CK – Bedste tæve4 Qui Terret Attraction (Oksamit De Grande Vinko - For Kai Von Wolf Stamm)

 

 

 

Har din hund deltaget i et show i udlandet?

Udfyld denne formular til den avlsansvarlige, så resultatet kan komme i det næstkommende blad.

 

Show i udlandet